Mladý svět - 7/2024

49 Kč / časopis
Skladem

Jedna z našich nejpopulárnějších hereček Daniela Kolářová nově září v Činoherním klubu, v představení Milá Evičko, milý Luďku. Jde pro ni, alespoň tak trochu, o návrat k počátkům herecké profese, právě v legendárním „Činoheráku“, který mimochodem v září zahájí svou jubilejní 60. sezónu a s nímž máme tu čest mediálně spolupracovat, totiž hostovala už jako studentka. Společně  jsme pak probrali nejen to, jaké to je hrát na téhle slavné scéně v centru Prahy dnes, ale rovněž to, jak často lidé vzpomínají na její slavné role ve filmech jako Léto s kovbojem, Noc na Karlštejně nebo Na samotě u lesa nebo jak ona sama vnímá svou krátkou polistopadovou politickou kariéru. Obzvláště důležitý je v tomto čísle ale rozhovor s legendárním onkologem, profesorem Lubošem Petruželkou. „Rakovinou jsme v podstatě ohroženi všichni. Je to civilizační onemocnění, které souvisí s tím, jakou máme pohybovou aktivitu, co jíme, jestli kouříme, jaké je ovzduší. Dalším rizikovým faktorem je stres,“ říká. „Ti, u nichž se nemoc neprojevila, za to zřejmě vděčí svému životnímu stylu a síle svého organismu, takže bych jim vzkázal, aby si svou životní dráhu udržovali a neměnili ji,“ radí a končí optimisticky: „Těm, kteří onemocněli, bych vzkázal: Je mezi vámi mnoho takových, kterým si já dovolím říct: Odcházíte z mé ambulance zdravý. Jste vyléčený.“ Tak na to mysleme a nechávejme si čas pro sebe, nestresujme se víc, než je nutné a čerpejme energii třeba i z filmů, knížek nebo výletů. Máme pro vás tak i pár souvisejících tipů. Na letošním Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary tradičně rezonovaly některé z očekávaných českých filmů. Diváci nadšeně přijali zejména Vlny od Jiřího Mádla, líbily se jim ale i dokumenty, třeba Ta druhá. Pozornost vzbudil také nový film Beáty Parkanové Světýlka nebo Zahradníkův rok s Oldřichem Kaiserem v hlavní roli. Na veletrhu Svět knihy jsme mluvili s vlámským spisovatelem Stefanem Hertmansem, který přijel představit svůj román Vzestup. A dostali jsme se k tomu, že žádné historické romány vlastně neexistují, protože dějiny vždy promlouvají k současnosti. A jak už je z úvodu tohoto odstavce patrné, nabídneme vám také množství cestovatelských tipů: třeba na výlety do Muzea tajných spolků v Lokti, do Piešťan po stopách Alfonse Muchy nebo do muzea Mercedesu. Je toho ale ještě daleko více.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Obsah:

Činoherní klub byl pro naši generaci chrám. Nečekala jsem, že přijde nabídka v něm hrát
Jedna z našich nejpopulárnějších hereček Daniela Kolářová nově září v Činoherním klubu, v představení Milá Evičko, milý Luďku. Jde pro ni, alespoň tak trochu, o návrat k počátkům herecké profese, právě v legendárním „Činoheráku“, který mimochodem v září zahájí svou jubilejní 60. sezónu, totiž hostovala už jako studentka. Společně  jsme pak probrali nejen to, jaké to je hrát na téhle slavné scéně v centru Prahy dnes, ale rovněž to, jak často lidé vzpomínají na její slavné role ve filmech jako Léto s kovbojem, Noc na Karlštejně nebo Na samotě u lesa nebo jak ona sama vnímá svou krátkou polistopadovou politickou kariéru. Zatímco další role paní Danielu ještě čekají, poslankyní už nebude. „Představa, že bych tam proseděla třeba v současnosti ty hodiny a čtyři roky… mám pocit, že by mě odvezli na psychiatrii,“ usmívá se Daniela Kolářová.

Katastrofy, které mohly zničit Vysoké Tatry aneb 20 let od větrné smrště
Byl listopad roku 2004. Právě se přehnala Vysokými Tatrami vichřice, při níž padlo 12,5 tisíce hektarů lesů a já v té době stál na místním hřbitově a nevěřícně se díval na tu apokalypsu. Byly poničené náhrobky, jako sirky přelámané stromy, jež rozbily hroby, a celkově to vypadalo jako v nejhorším hororu. Už strašidelné bylo o této katastrofě jen číst. „Panebože, to je konec Vysokých Tater,“ řekl tehdy místní občan, se kterým jsem tam stál. V té chvíli jsem si to myslel taky.

Vary zaplavily Vlny. Karlovarský festival vyhrál mezi diváky Mádl. Za pozornost stojí ale i další filmy
Na letošním Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary tradičně rezonovaly některé z očekávaných českých filmů. Diváci nadšeně přijali zejména Vlny od Jiřího Mádla o hrdinství řady zaměstnanců Československého rozhlasu během let 1967 a 1968, líbily se jim ale i dokumenty Janžurka, Tatabojs.com nebo Ta druhá. I ty povětšinou hodnotili v rámci diváckého hlasování jedničkou, tedy nejlepší možnou známkou. Pozornost vzbudil také nový film Beáty Parkanové Světýlka nebo Zahradníkův rok s Oldřichem Kaiserem v hlavní roli. Ten také – vzhledem k ilustraci bezútěšné úřední mašinerie, která se fakticky nedokáže zastat člověka, na němž je pácháno bezpráví – skvěle zapadl do letošní kafkovské retrospektivy, ozdobené třeba Procesem Orsona Wellse nebo Nájemníkem Romana Polanského.

Forman se povedl. Adamczyk totiž našel cestu k jeho velikosti. A hravě a ve zkratce interpretuje jeho filmy
Představení Forman na Letní scéně Musea Kampa je bezesporu divadelní událostí letošního léta. Marek Adamczyk v titulní roli, v níž prakticky nesleze z jeviště, je skvělý, charismatický a i přesto, že zůstává svůj, i autenticky formanovský. Představení udává tón a během minuty zvládne pantomimicky odehrát prakticky celý Přelet nad kukaččím hnízdem, za který získal náš nejslavnější režisér svého prvního Oscara a při jehož zinscenovaném předávání vám nejspíš proběhne mráz po zádech. 

V každé rodině najdete téma na jeden celý román
„Mladý spisovatel koupí podmáčený dům v historickém centru Gentu, ale neví, že s ním kupuje i mrazivou historii jedné rodiny. Její otec, Willem Verhulst, jednooký podivín a svéhlavý zastánce vlámské autonomie za války ochotně naskočil na kolotoč hrůz rozpoutaných nacistickými okupanty a sehrál na jejich pozadí netušenou katovskou úlohu,“ představuje nakladatelství Garamond román Vzestup. S jeho autorem, vlámským spisovatelem Stefanem Hertmansem, jsme mluvili na veletrhu Svět knihy. A dostali jsme se podobně jako na rozhovoru předcházející debatě k tomu, že žádné historické romány vlastně neexistují, protože dějiny vždy promlouvají k současnosti.

Kdo všechno zasedal v zednářských lóžích aneb Muzeum tajných spolků přidává do Lokte další záhady
Chcete vidět na vlastní oči jmenovací dekret amerického prezidenta Franklina Delana Roosevelta mezi svobodné zednáře? Nebo třeba kování z jedné z prvních zednářských lóží z Anglie z počátku 18. století? A nestačí vám si artefakty v muzeu jen prohlížet, ale chtěli byste jim být jakkoliv blíž? To všechno můžete v naprosto jedinečném Muzeu tajných spolků v západočeském Lokti, kde lze v penzionu Masonic House mezi tajemnými předměty dokonce i přespat.

Mercedesem do muzea Mercedesu
Příchod nové třídy E byla v automobilovém světě vždy událost. Po třídě S druhá nejluxusnější řada Mercedes-Benzu často coby lakmusový papírek testovala nové technologie, které se později objevily v dalších modelových řadách. Jaká je poslední evoluce? A protože podobná auta nemá smysl zkoušet v běžném týdenním režimu s nájezdem dvou, tří stovek kilometrů, vyrazili jsme s „ečkem“ na o trochu delší cestu do německého Stuttgartu, kde jsme měli v plánu mimo jiné navštívit i zdejší muzeum jedné z nejstarších automobilek na světě.

Piešťany mají osobitou atmosféru s výraznou stopou Alfonse Muchy 
V lázeňském městě se snoubí současnost s historií, secese s modernou. Zdejší historic- ké budovy včetně lázeňských připomínají rozmach termálních lázní a města na sklon- ku 19. a začátkem 20. století. Upravené parky a pestrobarevné záhony nejenže vytváří přívětivou atmosféru, ale zároveň podtrhují idyličnost místa v údolí Váhu, které se letos už podruhé připojilo k projektu Muchova cesta. 

Univerzální lék na rakovinu nikdy nebude
Legenda mezi českými onkology a také držitel státního vyznamenání profesor Luboš Petruželka zažil za 50 let své praxe doslova revoluci v léčbě všech druhů rakoviny i neuvěřitelný nárůst pravděpodobnosti přežití této nejzákeřnější nemoci. Ale také tisíce lidských tragédií, o nichž se mu někdy i zdálo. Přestože je skeptický k tomu, že by lidstvo někdy nalezlo univerzální lék, na svůj obor se dívá optimisticky. Klíčem je podle něj především životní styl a preventivní vyšetření.

Mojra radí
Poporodní deprese, agresivní partner, ale i nevěra v online prostředí. Odborníci z psychologické online poradny Mojra.cz na webu www.mojra.cz zodpovídají pro Mladý svět dotazy, které se mohou týkat i vás.

Setkání Báry Fišerové: Herecky s  Depardieuem i Jonesem a teď moderátorky v Dobrém večeru s A11
Divadelní, televizní i filmová herečka a moderátorka Bára Fišerová mohla být baletkou, ale když se zblízka setkala s činohrou, vyhrálo divadlo na plné čáře. Díky filmu a zahraničím produkcím na place potkává mezinárodní i hollywoodské hvězdy jako je Gérard Depardieu nebo Sally Hawkins. Setkání s legendami si však užívá i v českém ranku, a to mimo jiné díky pořadu Dobrý večer s A11, který uvádí spolu s Pepou Melenem každé úterý a čtvrtek v televizi A11. Jakých setkání si Bára cení nejvíc a koho by ještě ráda potkala? Nejen to vám prozradí v následujících řádcích rozhovoru.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz