Mladý svět - 8/2024

49 Kč / časopis
Skladem

Štěpán Kozub nás baví prakticky každý den. Pokud totiž máte doma televizi, jeho vykutálený kolotočář v reklamě jedné banky vás nemohl a nemůže minout. Hlavně je ale uměleckým šéfem, hercem a opravdovou hvězdou ostravského Divadla Mír, od kterého jeho fanoušci čekají humor na hraně a za hranou. Pro někoho už to tak může být příliš. „Takový ten pobouřený divák si ale málokdy uvědomuje, že umělecká licence je velmi podstatná. To, co říkám na jevišti jako postava, neříkám doma,“ svěřil se při našem setkání Kozub, když soustředěně, mile a zajímavě odpovídal na mé otázky a každou svou větou dokazoval, že v reálu se opravdu chová úplně jinak než na jevišti nebo v reklamě. Pokračujeme rovněž v rozhovorech s lékařskými kapacitami, tentokrát si přečtete povídání s  diabetoložkou Janou Lupínkovou. Touto nemocí sama trpí a v jejím profesním směřování  to sehrálo výraznou roli. „Pacienti o mé nemoci vědí, já se tím vůbec netajím. Když nasazuji inzulínové pumpy, říkám třeba, který typ mám já. Ta empatie je tam určitě silnější,“ prozrazuje rovněž. A mluví i o tom, jak častá „cukrovka“ vlastně je. „Deset procent populace má diabetes druhého typu, to u nás znamená přibližně milion lidí. První typ má asi šedesát tisíc lidí. Jsme na tom podobně jako v celé západní Evropě.“ „Tím, že dělám autorské věci, které spadají více do uměleckého než komerčního spektra, mám to živení se mojí prací tak na hraně. O nějakém materiálním luxusu tedy nejde mluvit, ale pracuji na věcech, na kterých pracovat chci a za kterými si mohu plně stát,“ popisuje pak Beata Parkanová, jak jsou na tom vlastně české scenáristky a režisérky. Hlavně jsme spolu ale mluvili o tom, jaké bylo natáčení Světýlek, která představují novou dětskou hvězdu, Miu Bankó. Přinášíme vám rovněž velké partnerské materiály od Finále Plzeň a Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Ten první vám představí aktuální české filmy, které stojí za pozornost a které festival také za mediálního partnerství Mladého světa v září promítne. Ten druhý pak největší highlighty 90. sezony pražských symfoniků, jejichž proslulost vystihuje i to, že jen krátce po svém vzniku natáčeli hudbu k filmu Vlasty Buriana Hrdinný kapitán Korkorán. Na našich stránkách se ale podíváte i do Rumunska, do Chemnitzu neboli Saské Kamenice, stejně jako do italského průsmyku Stelvio. A alespoň na dálku prozkoumáte rovněž nechvalně proslulou uherskohradišťskou věznici, která sloužila nacistům i komunistům, a dodnes spoluvytváří identitu lidí, žijících v centru Slovácka. Kde mimochodem v polovině prázdnin proběhla taktéž za našeho mediálního partnerství jubilejní 50. Letní filmová škola, za níž se také ohlížíme.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

V humoru nemám žádnou hranici
Štěpán Kozub nás baví prakticky každý den. Pokud totiž máte doma televizi, jeho vykutálený kolotočář v reklamě jedné banky vás nemohl a nemůže minout. Hlavně je ale uměleckým šéfem, hercem a opravdovou hvězdou ostravského Divadla Mír, od kterého jeho fanoušci čekají humor na hraně a za hranou. Humor, který neřeší, co se zdánlivě může a co je ještě korektní. Pro někoho už to tak může být příliš. „Takový ten pobouřený divák si ale málokdy uvědomuje, že umělecká licence je velmi podstatná. To, co říkám na jevišti jako postava, neříkám doma,“ svěřuje mi při našem setkání Kozub, když soustředěně, mile a zajímavě odpovídá na mé otázky a každou svou větou dokazuje, že v reálu se opravdu chová úplně jinak než na jevišti nebo v reklamě. Aktuálně ho čeká zkoušení slavných Gogolových Hráčů a také možná životní filmová role. V září začne natáčet film o legendárním autorovi Švejka Jaroslavu Haškovi.

Rumunský příběh: Jak se Bety vrátila do Boromlaku a Bodonoše
Po 2. světové válce zamířilo do tehdejšího Československa na dvacet tisíc rumunských Slováků. Tehdejší vláda jimi v rámci akce „Republika volá!“ zabydlovala opuštěné domy vyhnaných sudetských Němců. Přes obrovské sociální, kulturní i náboženské rozdíly se postupně s většinovou společností sžili a dnes možná i ve 200 tisících obyvatel Česka koluje jejich krev. Jedním z jejich potomků je i Bety rozená Bigasová, jejíž příběh sepsaný v knize jsme odvezli tam, kde to všechno kdysi začalo. Do Boromlaku a Bodonoše, malých vesniček v rumunské župě Bihár.

Filmovka vystavila opravdové klenoty
Letní filmová škola Uherské Hradiště – tradiční filmový festival, probíhající letos v 50. jubilejním ročníku, jemuž jeho návštěvníci neřeknou jinak než „filmovka“ – se letos naprosto vydařila. Nabídla cenné lekce (nejen) z filmové historie, komentáře k současnosti a budoucnosti, stejně jako povedený kurátorský výběr nových i archivních snímků. Prostor věnovala rovněž aktuálnímu dění kolem nechvalně proslulé uherskohradišťské věznice.

Timothy Snyder v Praze: Historik, který zajímá i prezidenta
Přední americký historik Timothy Snyder, profesor působící na univerzitě v Yale, je intelektuální hvězdou 21. století. Jeho červencovou přednášku na konferenci organizované Českým rozhlasem Plus a Knihovnou Václava Havla Hranice (ne)svobody, si dokonce nenechali ujít ani prezident Petr Pavel, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, bývalý velvyslanec Michael Žantovský nebo ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Ten Snydera dokonce vyznamenal medailí Za zásluhy o diplomacii. 

Finále Plzeň zahájí Rok vdovy. Jaké další filmy teď stojí za pozornost?
Letošní 37. ročník festivalu Finále Plzeň se uskuteční od 20. do 25. září a opět nabídne to nejlepší z české filmové, dokumentární, televizní, internetové a studentské tvorby. Festival, probíhající za mediálního partnerství Mladého světa, slavnostně zahájí celovečerní hraný debut zkušené dokumentaristky Veroniky Liškové, film Rok vdovy, v hlavní roli s Pavlou Beretovou. Vypráví příběh o odvaze, naději a síle začít znovu po smrti životního partnera. Scénář k filmu, po jehož zhlédnutí budete odcházet z kina dojatí, ale rozhodně ne smutní, vznikl volně podle deníků Zuzany Pokorné.

Když moje „všechno doopravdy“ narazí na něčí „jen jako“, dochází ke krutým zraněním.  Zatím jsem se ale vždycky zvedla a nevzdala to
Režisérka a scenáristka Beata Parkanová uvedla svůj nejnovější film Světýlka v hlavní soutěži na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary a po prázdninách půjde do kin. Nedávno si ale rovněž odbyla svou divadelní premiéru, v Činoherním klubu nazkoušela vlastní hru Milá Evičko, Milý Luďku s Danielou Kolářovou a Martinem Fingerem v hlavních rolích. Oba příběhy vycházejí z její vlastní rodiny a navazují na její předešlou práci, oceňované filmy Chvilky a Slovo. „Beata Parkanová je skvělý člověk a obrovský talent. Moc si vážím našeho setkání a důvěry svěřit mi roli její babičky. Filmová poetika a filmová řeč z ní podle mne dělá pokračovatelku filmového básníka Františka Vláčila. Točila jsem s oběma, tak si můžu troufnout srovnávat,“ řekla o Beatě Parkanové Veronika Žilková. A náš následující rozhovor to rovněž dobře ilustruje.

Pražští symfonikové slaví 90 let
Oficiální orchestr české metropole vstupuje do jubilejní sezóny. Oslavy 90 let vzniku Symfonického orchestru hl. m. Prahy již zahájil červnový open air koncert na Vyšehradě. Slavnostní zahájení 90. sezóny proběhne 18. a 19. září ve Smetanově síni Obecního domu s monumentální Symfonií tisíců Gustava Mahlera. Následovat bude říjnový Narozeninový koncert ve vinohradském Radiopaláci, který bude ohlédnutím za programem úplně prvního koncertu orchestru, doplněným o lightdesign.

Chemnitz: Za humny je neprávem opomíjený cíl
Saská Kamenice nebo Chemnitz, město za horami, jež někteří znají pod starým názvem Karl Marx Stadt. Historie se na tomto saském Manchesteru vyřádila předivoce. Dnes se metropole jihozápadního Saska pomalu dere ze stínu významnějších Drážďan a Lipska. Že se daří, potvrzuje i přidělení titulu Evropského hlavního města kultury na rok 2025.

Stelvio: „Neskutečně krásný“ italský průsmyk
Octavia patří mezi nejdůležitější modely mladoboleslavské automobilky. Jde o mimořádně populární model, který v karosářské verzi kombi v rámci své třídy zcela dominuje některým evropským trhům. Na cestě na italský průsmyk Stelvio jsme vyzkoušeli verzi liftback se sportovním paketem Sportline a dvoulitrovým TDI.

Léčím nemocné cukrovkou, protože ji sama mám
Významná česká diabetoložka, doktorka Jana Lupínková sama nejlépe ví, co prožívají její pacienti. Celý život totiž trpí nevyléčitelnou cukrovkou prvního typu. Už jako dítě se rozhodla, že svůj profesní život zasvětí boji s touto nemocí. Byla u toho, když se diabetologie výrazně proměnila v dnešní moderní obor, kdy mají pacienti k dispozici řadu pomůcek a postupů, o kterých se jim v minulém století ani nesnilo.

Mojra radí
Šikana na pracovišti, problematické vztahy v rodině nebo neopětovaná láska. Odborníci z psychologické online poradny Mojra.cz na webu www.mojra.cz zodpovídají pro Mladý svět dotazy, které se mohou týkat i vás.

Boj za záchranu Moravské Amazonie
Na pomezí česko-rakousko-slovenské hranice, v místě soutoku řek Dyje a Moravy, leží jedno z biologicky nejrozmanitějších území České republiky. Tyto rozsáhlé lužní lesy, často nazývané „Moravskou Amazonií“, jsou domovem ohrožených druhů jako jsou čápi, orli, bledule či roháči. Přes svou jedinečnost však oblast čelí hrozbám a snahy o její ochranu trvají už více než půl století.

Plzeňské buchty podle Mirky van Gils Slavíkové 
Buchty se pekly už někdy ve středověku, sladké i slané. Dodnes je tolik receptů, skoro dům od domu, takže říct, který je ten pravý, je velmi těžké. I já mám svůj recept od babičky na plzeňské buchty. Tajemství tkví však víc v pečlivé přípravě než v receptu samotném. 

V příštím životě bych si šla za za svým už v mládí… I za cenu podvodu
„Člověk musí mít pokoru, když jde do letadla, ale také musí mít sebedůvěru, věřit v sebe a být maximálně soustředěný. Ale strach jako takový mít nesmí.“ To jsou slova Evy Stejskalové, pilotky, která za knipl usedla „až“ po čtyřicítce a splnila si tak svůj životní sen. Eva dnes nejen létá, ale ve vzduchu také díky speciálně uchyceným kamerám natáčí pořad S ženskou za kniplem a jednu sérii nazvanou Můry na tripu natočila i se svojí dcerou. Oba cykly můžete vidět na obrazovkách nové české televize A11. Nenechte si je ujít stejně jako následující rozhovor s jejich autorkou, pilotkou Evou Stejskalovou. 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz