Mladý svět - 9/2024

49 Kč / časopis
Skladem

Štefan Margita od září pokračuje ve velmi úspěšném turné Rež, rež, rež, na němž zpívá lidové písně a zažívá to, co jako operní pěvec nikdy nezažil: publikum zpívá s ním. V diáři už má ale termíny i na rok 2027 a ví třeba i to, že k jeho sedmdesátinám, které ho čekají za dva roky, nasadí Národní divadlo Wagnerovo Zlato Rýna, během něhož ve své možná nejslavnější roli doslova nesleze z jeviště. Při návštěvě v pořadu Mladý svět, který vysílá každý páteční večer televize A 11, jsme ale společně samozřejmě zavzpomínali i na jeho životní lásku Hanu Zagorovou. Mimochodem, Štefan Margita v rozhovoru s moderátorkou Bárou Hlaváčkovou také prozradil, že mnohonásobná zlatá slavice sbírala Mladé světy a že dodnes má on sám schované ty, na jejichž obálce Hana Zagorová byla. To nejzásadnější z celého povídání si přečtete i na následujících stranách. 

Viktor Tauš patří k nejzajímavějším filmovým tvůrcům současnosti. V 90. letech si ale prošel poměrně temným obdobím: byl závislý na drogách a žil na ulici. Tehdy potkal tajemnou Amerikánku, která pro něj symbolizovala a symbolizuje naději a možnou víru v dobré konce. Umělecky jí následně věnoval čtvrtstoletí svého života. Celou dobu o ní chtěl natočit film, obtížně na něj ale sháněl peníze. A tak Amerikánku nejprve uvedl jako proměnlivou divadelní inscenaci s Terezou Ramba a Eliškou Křenkovou, kterou vidělo více než 100 tisíc diváků a rychle se zařadila k legendárním titulům českého divadla. I díky úspěchu tohoto projektu mohl Tauš skutečně natočit Amerikánku i jako film, který vstupuje 30. května do českých kin a v němž se představuje zhruba padesát dětských herců, z nichž někteří jsou z dětských domovů. Divákům objevuje i novou hvězdu, Julii Šoucovou. Právě s ní a s Viktorem Taušem jsme rozebrali, o co vlastně v celém tom příběhu nejvíce jde.

Rovněž Jasmína Houf a Tomáš Weber jsou nastupující herecké hvězdy. Na začátku příštího roku se společně představí v hlavních rolích v nové Zlatovlásce. Že by je ale tahle slavná pohádka herecky zaškatulkovala, se nebojí. „Vůbec nemám strach, že bych už na věky věků skončil jako Jiřík. Na druhou stranu, by to ale bylo skvělé. Znamenalo by to, že jsme ten film natočili fakt dobře. Takže bych si to vlastně hrozně přál, i Jasmína by pak byla „tou“ Zlatovláskou.  Abychom se z toho pak dostali my jako herci, to už je naše práce,“ říká Tomáš Weber a Jasmína Houf dodává: „Není princezna jako princezna. Mají svůj nadhled, ale zároveň se některé umí rozzlobit a udělat velké peklo.“

Zmapovali jsme pro vás třeba i vybrané novinky nové divadelní sezony. S tou se nově hrají dva slavné muzikálové tituly: Tajemství od Daniela Landy v hlavní roli s Lucií Vondráčkovou nebo Šárkou Vaňkovou a také Dracula, a to v nastudování plzeňského Divadla Josefa Kajetána Tyla. Činoherní klub, mimochodem stejně jako ostravské Divadlo Mír, zase oprášil legendární Gogolovy Hráče. Divadlo Bez zábradlí představí moderní Účet se stále populárnějším Adamem Vaculou, Viola Zločin lorda Artura Savila, inspirovaný povídkou Oscara Wilda. Je toho ale ještě daleko více.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

Že si zazpívám v La Scale nebo v Metropolitní opeře? O tom jsem snad ani nesnil
Štefan Margita od září pokračuje ve velmi úspěšném turné Rež, rež, rež, na němž zpívá lidové písně a zažívá to, co jako operní pěvec nikdy nezažil: publikum zpívá s ním. V diáři už má ale termíny i na rok 2027 a ví třeba i to, že k jeho sedmdesátinám, které ho čekají za dva roky, nasadí Národní divadlo Wagnerovo Zlato Rýna, během něhož ve své možná nejslavnější roli doslova nesleze z jeviště. Při návštěvě v pořadu Mladý svět, který vysílá každý páteční večer televize A 11, jsme ale společně samozřejmě zavzpomínali i na jeho životní lásku Hanu Zagorovou. Mimochodem, Štefan Margita v rozhovoru s moderátorkou Bárou Hlaváčkovou také prozradil, že mnohonásobná zlatá slavice sbírala Mladé světy a že dodnes má on sám schované ty, na jejichž obálce Hana Zagorová byla.

Dracula, Tajemství i Hráči. Divadla sázejí s novou sezónou na legendární tituly 
S novou divadelní sezonou se nově hrají dva slavné muzikálové tituly: Tajemství od Daniela Landy v hlavní roli s Lucií Vondráčkovou nebo Šárkou Vaňkovou a také Dracula, a to v nastudování plzeňského Divadla Josefa Kajetána Tyla. Národní divadlo na podzim uvede například Paní Bovaryovou s Denisou Barešovou v hlavní roli, Činoherní klub, mimochodem stejně jako ostravské Divadlo Mír, zase oprášil legendární Gogolovy Hráče. Divadlo Bez zábradlí představí moderní Účet se stále populárnějším Adamem Vaculou, Viola Zločin lorda Artura Savila, inspirovaný povídkou Oscara Wilda.

Holka, která se nevzdává: Amerikánka je hlavně o naději
Viktor Tauš patří k nejzajímavějším filmovým tvůrcům současnosti. V 90. letech si ale prošel poměrně temným obdobím: byl závislý na drogách a žil na ulici. Tehdy potkal tajemnou Amerikánku, která pro něj symbolizovala a symbolizuje naději a možnou víru v dobré konce. Umělecky jí následně věnoval čtvrtstoletí svého života. Celou dobu o ní chtěl natočit film, obtížně na něj ale sháněl peníze. A tak Amerikánku nejprve uvedl jako proměnlivou divadelní inscenaci s Terezou Ramba a Eliškou Křenkovou, kterou vidělo více než 100 tisíc diváků a rychle se zařadila k legendárním titulům českého divadla. I díky úspěchu tohoto projektu mohl Tauš skutečně natočit Amerikánku i jako film, který vstupuje 30. května do českých kin a v němž se představuje zhruba padesát dětských herců, z nichž někteří jsou z dětských domovů. Divákům objevuje i novou hvězdu, Julii Šoucovou. Právě s ní a s Viktorem Taušem jsme rozebrali, o co vlastně v celém tom příběhu nejvíce jde.

Klasika nově: Zlatovláska a Jiřík budou vlastně úplně normální lidé
Jasmína Houf a Tomáš Weber jsou nastupující herecké hvězdy. Na začátku příštího roku se společně představí v hlavních rolích v nové Zlatovlásce. Že by je ale tahle slavná pohádka herecky zaškatulkovala, se nebojí. „Vůbec nemám strach, že bych už na věky věků skončil jako Jiřík. Na druhou stranu, by to ale bylo skvělé. Znamenalo by to, že jsme ten film natočili fakt dobře. Takže bych si to vlastně hrozně přál, i Jasmína by pak byla „tou“ Zlatovláskou.  Abychom se z toho pak dostali my jako herci, to už je naše práce,“ říká Tomáš Weber a Jasmína Houf dodává: „Není princezna jako princezna. Mají svůj nadhled, ale zároveň se některé umí rozzlobit a udělat velké peklo.“ 

Prague Sounds aneb co ze světové hudby ještě neznáme, ale stojí to za pozornost
Velká světová jména jazzu, soudobé vokální hudby, elektroniky, alternativního hip hopu i world music na pomezí s klasikou, české premiéry a unikátní jednorázové projekty. To vše přinese na deseti koncertech 28. ročník mezinárodního festivalu Prague Sounds, který proběhne letos od 3. do 20. listopadu v Praze, a to za mediálního partnerství Mladého světa. Přijede jeden z největších saxofonistů posledních čtyřiceti let a trojnásobný držitel Grammy Branford Marsalis se svým virtuózním kvartetem, nekompromisní londýnská saxofonistka Nubya Garcia nebo excelentní klavírista Tigran Hamasyan propojující jazz s arménskou lidovou hudbou.

Hudba jsou pro mě v první řadě emoce. I ty, které se slovy vyjádřit nedají
Alena Hron je první šéfdirigentkou naší historie. Této funkce se ujímá od sezony 2024/2025 v Jihočeské filharmonii. „Dirigování si ohromně užívám. Když jsem hrála na housle, byla jsem velká trémistka, myslím, že 50 procent mého výkonu šlo na koncertech dolů. Ale teď, když jsem k lidem zády a mám u sebe hudebníky, s nimiž jsme něco společně zkoušeli a nejsem tam sama, vyhovuje mi to daleko víc. Nervozita pak přijde jen ve zdravé formě, která mě vybudí ke stoprocentní soustředěnosti a pozornosti. A vzájemná důvěra s orchestrem v tom hraje ohromnou roli. Na tom se snažím stavět,“ říká.

Klarinetu se v naší rodině vyhnout nedalo
Umělecký záběr Felixe Slováčka jr. sahá od bravurní hry na klarinet k dirigování symfonických orchestrů, od komorní hry k uvádění velkých muzikálů, zpívání v různých seskupeních nebo v účinkování v pražských divadlech. Od roku 2022 diriguje v Hudebním divadle Karlín – které aktuálně nově uvádí muzikál podle filmu Tima Burtonu Beetlejuice – a na Pražské konzervatoři zakládá první big band v její historii. Stále je však věrný i klasickým orchestrům. Dlouhodobá spolupráce s Komorní filharmonií Pardubice letos vyvrcholí dvěma říjnovými koncerty věnovanými nedožitým stým narozeninám Jiřího Šlitra.

Mini Cooper SE: Elektrická klasika
Mini, ikonické auto, které vzniklo kvůli ropné krizi a na svět se dostalo v roce 1959, zná asi každý. Jeho kabát ušil Brit řeckého původu Alec Issigonis a nutno říci, že jeho tvary ani po desítkách let nezestárly. O kulturní odkaz nyní pečuje BMW, které britskou automobilku v roce 2001 postavilo na nohy a je jejím vlastníkem.

Mojra radí
Žárlivost, děti a mobily nebo vyhoření. Odborníci z psychologické online poradny Mojra.cz na webu www.mojra.cz zodpovídají pro Mladý svět dotazy, které se mohou týkat i vás.

Jak dětský oddíl v Tišnově mění krajinu i životy svých členů
U příležitosti připomínky půlstoletí Hnutí Brontosaurus vám přinášíme další z příběhů ze série Příběhů nadšení, dostupných také jako podcast na Spotify. V této sérii se setkáte s lidmi, kteří svou vášní a oddaností proměňují své okolí i svět. Než se do nich zaposloucháte, nechte se inspirovat jedním z těchto neobyčejných příběhů dobrovolnictví – tentokrát z komunity v Tišnově.

Gábina a Kuba. Nová moderátorská dvojice každý pátek v Dobrém večeru s A11
Show Dobrý večer s A11 je tu pro vás v nové české televizi A11 každý všední večer. Začíná vždycky v 18 hodin. Nabízí zajímavé hosty, slavné tváře, inspirativní příběhy úspěšných lidí, písničky i soutěže! Pondělí pro vás Dobrý večer s A11 moderují Hanka Kynychová a Vlasta Korec, úterky a čtvrtky patří Báře Fišerové a Pepovi Melenovi, středa Vrtulníkovi Michaelovi V. a pátky od podzimu náleží nové dvojici Gabriele Korytové a Jakubovi Večeřovi.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz