Mladý svět - Speciál: SMETANA 200
Související produkty
Detailní popis produktu
Ve speciálním vydání časopisu Mladý svět SMETANA 200 najdete:
Čeká nás největší přehlídka české hudby všech dob
„Letošní velké výročí Bedřicha Smetany se nám podařilo uchopit komplexněji a možná méně nahodile než v uplynulých desetiletích,“ říká kreativní ředitel projektu Smetana200 Aleš Březina. Na co všechno se tedy můžeme při letošní obrovské oslavě české hudby těšit? A jak máme k Smetanovi v současnosti přistupovat? Proč si vlastně máme jeho odkaz takto velkolepě připomínat a jak to, že ho většina z nás stále vnímá jako prvního z českých skladatelů? Nebo čím je Smetana inspirativní pro moderní hudbu? To všechno jsme s Alešem Březinou, jinak také respektovaným muzikologem, ředitelem Institutu Bohuslava Martinů a skladatelem, z jehož pera pochází třeba hudba k filmům Knoflíkáři, Musíme si pomáhat nebo Obsluhoval jsem anglického krále, probrali.
Smetana byl apoštolem české hudby. Hrajme ho dnes s energií a dramatičností, ale bez kalkulů
Jakub Hrůša, hlavní hostující dirigent České filharmonie, letos povede orchestr při zahájení Smetanovy Litomyšle a nastuduje s ním rovněž mimořádné koncertní provedení Libuše. Výběr ze Smetanova díla, včetně výňatků z Mé vlasti, pak zahrají například na respektovaném drážďanském festivalu. „Přistoupím k tomu jako vždy: s maximální úctou – ne tou v rukavičkách, ale tou lidskou, takovou, jakou máte k někomu, koho máte rád a koho si vážíte – a s velkým nasazením v srdci i v rozumu. S orchestrem, ve společném úsilí, se vždy snažíme nijak nepřetvařovat. Ale prožívat ta díla, jak to jen jde, z dnešního úhlu pohledu. Obvykle tak snad dojdeme k přirozenému ztvárnění, typickému pro dnešní dobu,“ plánuje Hrůša, kterého letos čeká množství programů složených z české klasické hudby a který plánuje jako příští rok nastupující hudební ředitel Královské opery v Covent Graden intenzivně propagovat naše nejlepší skladatele také ve Velké Británii.
Smetanova Litomyšl nežije jen hudbou minulosti, snažíme se soustavně přinášet i nová témata
Bez Vojtěcha Stříteského si Národní festival Smetanova Litomyšl nelze představit. Profesně je s ním spjat od roku 1983, v roce 1992 se stal jeho uměleckým ředitelem a dramaturgem. Letos, kdy slavíme významná výročí české hudby a projektem Smetana200 připomínáme osobnost a dílo tohoto tvůrce, vrcholí i působení Vojtěcha Stříteského na Smetanově Litomyšli. Nechme se touto nanejvýš povolanou osobou provést minulostí festivalu i jeho letošním ročníkem.
Národní divadlo oslaví Smetanu velkým galakoncertem, chystá i Tajemství
„Česká hudební a operní kultura je jedna z nejsilnějších a směle se řadí vedle velkých operních kultur,“ říká v následujícím rozhovoru ředitel Národního divadla Jan Burian. Shrnuje v něm, kterými inscenacemi a koncerty Národní divadlo přispěje Roku české hudby a výročí Smetanova narození. Jan Burian je mimochodem nejdéle sloužícím ředitelem v celé historii Národního divadla, v jeho čele stojí již jedenáctou sezonu. Jeho doménou je činoherní režie, věnuje se však i operní režii, vytvořil deset operních inscenací, mimo jiné Rusalku, Toscu, Carmen či Libuši, která je stále na repertoáru Národního divadla.
Brněnská opera nabízí nový pohled na Dalibora. Nejde už o „zatěžkanou rytírnu“
„V pojetí dirigenta Tomáše Hanuse dostává Smetanova hudba úplně nový život. Jsem fascinován, co se mu podařilo z našeho souboru po hudební stránce dostat. Zahrát tuto operu jako zatěžkanou „rytírnu“ není těžké, to mě na této opeře vždy odpuzovalo. Tomáš Hanus dokázal Smetanovu hudbu naplnit nesmírným citem a dramatem. Nakonec si řeknete, to ani není možné, že se mne ta hudba tak hluboce dotýká, a o to jde,“ říká o aktuální premiéře Národního divadla Brno umělecký šéf jeho opery Jiří Heřman.
Když nevěstu prodává Hurvínek…
Představení Hurvínek prodává nevěstu je dalším výrazným příspěvkem Opery Národního divadla Brno k letošnímu Roku české hudby a smetanovskému výročí. Úspěšnou premiéru mělo na Moravě už loni na podzim, ta pražská se chystá na 16. března.
Národní divadlo moravskoslezské láká na cyklus všech dokončených Smetanových oper
„V aktuální sezóně máme od konce února na repertoáru sedm dokončených oper Bedřicha Smetany s výjimkou Libuše. Všech osm pak provedeme ve dvou blocích vždy jako cyklus, kdy během devíti dnů nabídneme jedinečnou možnost zhlédnout je po sobě. Je to rovněž výzva pro mimoostravské operní příznivce a další zvídavé diváky, aby přijeli na několik dní do Ostravy za poznáním mistrova pozoruhodného operního díla,“ říká ředitel Národního divadla moravskoslezského a režisér Jiří Nekvasil.
Smetanovské dny v Plzni nabídnou Mou vlast i souborné provedení Smetanova klavírního díla
letošní ročník mezioborového festivalu Smetanovské dny v Plzni, v pořadí již 44., bude velkou oslavou Roku české hudby a významného výročí Smetana 200. Vystoupí přední zahraniční umělci, ale také Kühnův dětský sbor, kytarista Štěpán Rak, pianisté Ivo Kahánek, Jan Jiraský nebo Igor Ardašev. Zazpívá šestičlenné vokální těleso Skety, výročí 100 let slavnostním koncertem oslaví České noneto – nejstarší těleso v ČR. Za- hajovací i závěrečný koncert zahraje Plzeňská filharmonie.
Festival Concentus Moraviae bude letos baštou komorní hudby Bedřicha Smetany
Mezinárodní hudební festival Concentus Moraviae se za devětadvacet let své existence stal jedním z nejvýznamnějších festivalů klasické hudby v ČR. Posluchači díky němu spojují výjimečné hudební zážitky s návštěvou inspirativních míst jižní Moravy, Vysočiny a Dolního Rakouska. Přes tři desítky koncertů převážně klasické hudby se letos v v termínu od 31. května do 10. července odehrají v architektonicky atraktivních prostorech dvou desítek měst. Mezi dějišti nechybějí zámky, chrámy ani synagogy, nádvoří paláců či radnic, hraje se také v městských divadlech, ale třeba i mezi obrazy Slovanské epopeje, na středověkém hradě Pernštejn nebo v barokní bazilice na Velehradě.
Pražské jaro zahájí Berlínští filharmonikové Mou vlastí
Program 79. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro přinese mezi 12. květnem a 3. červnem 2024 na pět desítek koncertů. Bude velkolepou oslavou Roku české hudby a dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany. Pražské jaro zahájí Berlínští filharmonikové, na festival zavítají také dva nejlepší italské orchestry – Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia a Filharmonický orchestr milánské opery La Scala.
Divadlo pod Palmovkou si s Prodanou nevěstou pohrálo
Svébytnou inscenaci Prodané nevěsty aktuálně na svůj repertoár a v rámci oslav 200. výročí narození Bedřicha Smetany zařadilo rovněž Divadlo pod Palmovkou. „Postavy připomínají spíš komiksové figurky nebo živé loutky, emoce se formálně vyjadřují pomocí zpěvu a tomu se přizpůsobují i herecké prostředky. Naše inscenace by snad mohla být na rozdíl od klasického operního zpracování mnohem svobodnější, hravější. A také kratší,“ říká režisér Jakub Krofta.
Smetanu a českou hudbu ve velkém prezentují také Česká centra
Česká centra, zastoupená ve 28 městech na 4 kontinentech, se k oslavám české hudby připojují již potřetí. Nejen klasikou, ale také hudbou z počítačových her nebo vystoupeními mladých jazzových nadějí chtějí v zahraničí ukázat, proč jsme stále hudební velmoc.
Český rozhlas a SOČR zahrají Dvě vdovy
Ladit své uši na ty nejlepší hudební zážitky můžete na místě, co má zvuk! Na Českém rozhlase. V loňském roce oslavil 100. narozeniny a nyní se k dalším oslavám velkolepě připojuje. Jak tedy bude na jeho vlnách vypadat Rok české hudby?
Chtěla jsem udělat knihu, z níž děti i dospělí pochopí, proč je Smetana jeden z našich nejslavnějších skladatelů
Rok české hudby, v jehož rámci probíhá projekt Smetana200, se neodehrává jen v koncertních sálech, operních domech či na jiných pódiích, ale zahrnuje také vydavatelské počiny – hudební i knižní. Pozoruhodnou publikaci o zakladateli české národní hudby vytvořila mladá malířka a ilustrátorka Veronika Bílková. Svou knihu, nevšední formátem, obsahem, ilustracemi i typografickým zpracováním, nazvala výstižně – Bedřich Smetana.
Tragičnost Smetanova života není pravdivá. Jeho podstatou je spíš neskutečné množství pozitivní energie
Spisovatel Pavel Kosatík vydává na konci března knihu nazvanou Bedřich Smetana. Životopis. Vám, čtenářům, by ji podle svých slov přiblížil zdánlivě jednoduše: „Jako životopis, který chce představit tohoto skladatele pro 21. století. Pokouší se pojmenovat, proč jeho hudbu dnes poslouchat. A dospívá k závěru, že těch příčin je dnes vlastně víc než v dobách, kdy ta hudba vznikala.
Naslouchadlo, autografy partitur i vůbec nejstarší fotografie. 10 nejcennějších předmětů ze sbírky Muzea Bedřicha Smetany
Muzeum Bedřicha Smetany, patřící k Národnímu muzeu, ochraňuje nejcennější artefakty spojené s osobou našeho nejvýznamnějšího skladatele. A právě v něm působící od- borníci připravili speciálně pro Mladý svět přehled 10 hlavních předmětů ze své muzejní sbírky. Prozkoumejte je na následujících stranách společně s námi. Určitě se ale vydejte také do krásného novorenesenačního paláce na pražského Novotného lávce s úchvatným výhledem na Vltavu i Pražský hrad, kde muzeum sídlí. Aktuálně v něm můžete navštívit třeba i výstavu Obnovená krása divadelních kostýmů Smetanových oper
Desetkrát po stopách hudebního génia
První vážný vztah, lidové zvyky z Plzeňska i malebná krajina v okolí zámku Loučeň. To vše inspirovalo světoznámého skladatele Bedřicha Smetanu. Připravili jsme pro vás přehled 10 míst, která jsou spjatá s životem a dílem hudebního génia. Vydáme se do Plzně, kde Smetana muzicíroval v měšťanských rodinách, a zjistíte, proč závěr život strávil v myslivně v Jabkenicích. A dozvíte se, jak na jednotlivých místech slaví letošní výročí.
Rok 2024 bude v Litomyšli plný velkých i malých výročí
Vstupujeme do roku plného oslav a významných výročí. Začneme hned v březnu tím nejvýznamnějším, kterým je 200 let od narození Bedřicha Smetany 2. března 1824 v Zámeckém pivovaru v Litomyšli. Zároveň si připomeneme také 100 let od odhalení pomníku Bedřicha Smetany na Smetanově náměstí. Smetanovo narození oslavíme 2. března velkou městskou slavností Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek.
Loučeň láká v březnu na speciální smetanovské prohlídky
Zámek Loučeň se připojuje k oslavám 200. výročí narození Bedřicha Smetany a při této příležitosti se na něm budou v březnu konat speciální prohlídky. Znít tady budou tóny z cyklu symfonických básní Má vlast, například Vltava nebo Vyšehrad, či opery Prodaná nevěsta. Na Loučeni tak navazují na odkaz rodiny Thurn-Taxisů, původních majitelů loučeňsko-dobrovického panství a významných mecenášů Bedřicha Smetany.
Smetanou bude ve filmu Neužil, Krásnohorskou Barešová
Film o Bedřichovi Smetanovi natáčí pro Českou televizi režisér Marek Najbrt, který má s historickými látkami bohaté zkušenosti. Režíroval třeba oceňované drama Protektor nebo seriál Já, Mattoni. V hlavní roli se představí Václav Neužil, který se v minulosti proměnil například už v Emila Zátopka.